Zdrowi i aktywni - Jestem Za                                  

 

         „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz.”

                                                                               Jan Kochanowski, Na zdrowie                                                                                                                                 

PSOUU  realizuje zadanie zlecone przez Powiat pn.” Zdrowi i aktywni – Jestem Za”             

Projekt propagujący zdrowy styl życia oraz kreujący nawyki aktywnego spędzania czasu wolnego, zdrowego odżywiania, a także umiejętności zabawy i relaksu na świeżym powietrzu dla całej rodziny.

 

 

 

Celem zadania jest poprawa stanu zdrowia dzieci, młodzieży i osób starszych, zwiększenie świadomości na temat zdrowego stylu życia wśród: rodziców, osób niepełnosprawnych i społeczności lokalnej, zwiększenie liczby osób aktywnie spędzających czas wolny oraz zmiana nawyków żywieniowych.

 

 

 

Projekt obejmuje organizowanie i prowadzenie zintegrowanych działań na rzecz włączania osób niepełnosprawnych w zajęcia promujące aktywny styl życia, uczestnictwo w pokazach przyrządzania zdrowych posiłków oraz organizowanie większości zajęć i zabaw na świeżym powietrzu.

Uczestnicy projektu „Zdrowi i aktywni – Jestem Za”  wzięli udział w hipoterapii zorganizowanej w Ośrodku Agroturystycznym „ Przy Lesie” w Żórawiach.

 

 

 

 

W ramach programu osoby niepełnosprawne wzięły udział w przyrządzaniu na świeżym powietrzu potraw kulinarnych z owoców i warzyw.

 

 

 

Rozpowszechniano ulotki wśród społeczności lokalnej o zdrowym odżywianiu i zaletach zdrowej żywności.

 

 

 

Wykład lekarza i zajęcia prowadzone przez terapeutów w placówkach przybliżyły osobom niepełnosprawnym problem związany z błędami w odżywianiu, brakiem aktywnego spędzania czasu co w konsekwencji powoduje obniżanie sprawności psychofizycznej.

 

W trakcie zajęć uczono osoby niepełnosprawne zasad komponowania, przyrządzania i spożywania posiłków w taki sposób, aby dostarczać organizmowi niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych. Przekonywano, że potrawy mogą być zdrowe, a zarazem smaczne i proste w wykonaniu.