Kontynuacja projektu " Samodzielność drogą do sukcesu"

 

Z dniem 1.04.2023 roku wznowiono kontynuację projektu pod nazwą „Samodzielność drogą do sukcesu” w ramach konkursu 1/2021.

W czasie trwania projektu realizowane są zaplanowane formy wsparcia:

  - Zajęcia plastyczne bez wspomagania i ze wspomaganiem

  - Trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej

  - Hortiterapia

 - Hipoterapia

 - Rehabilitacja ruchowa

 - Zajęcia muzyczno – relaksacyjne

 - Zajęcia na basenie

 - Logopedia

 - Psychologia

 

    - Trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej

   

 

  - Hortiterapia

   

    

 - Zajęcia plastyczne

   

    

 

 

 

        Wycieczka ZRT nad morze do Rewala

 

W dniach 13-15 06 2023 roku beneficjenci ZRT wraz z terapeutami wyruszyli na trzy dniową wycieczkę nad Morze Bałtyckie do miejscowości Rewal w ramach projektu współfinansowanego ze środków PFRON.

Bazą był ośrodek „Bazylak” z dużym zapleczem relaksacyjnym między innymi boiska do piłki nożnej, siatkowej, koszykowej, dmuchany balon do skakania, ogromna hala sportowa, huśtawki, zjeżdżalnie oraz kilka miejsc na ogniska i grill.

Podczas pobytu nad morzem beneficjenci korzystali z pogody jaka im dopisała podczas wypoczynku, dużo czasu spędzali na plaży, oglądali kutry rybackie, zbierali muszelki, budowali żółwia z piasku, wsłuchiwali się w szum fal oraz robili zdjęcia z tarasu widokowego, podziwiali morze i odległy horyzont. Kolejną atrakcją była przejażdżka kolejką wąskotorową z Rewala do Pogorzelicy, oglądanie latarni morskiej w Niechorzu oraz wizyta w motylarni z egzotycznymi  gatunkami motyli. Robienie drobnych zakupów pod nadzorem terapeutów– pamiątek na pobliskich straganach.

Celem wycieczki był odpoczynek, relaksacja, szansa na samodzielną egzystencję bez rodziny.

Podczas pobytu w ośrodku „Bazylak” nastąpiła integracja z młodzieżą pełnosprawną z różnych miast Polski. Wycieczka do Rewala pozostawiła miłe wspomnienia, niezapomniane wrażenia oraz dobry nastrój.

  

   

 

 

 

 

       Fotogaleria projekt "Samodzielność drogą do sukcesu"

 

 

   Wyjście do schroniska dla psów.

 

     

 

  Wyjazd do kina w Szczecinie.

 

   

 

Wyjście na Wojskowe Targi Służby i Pracy w Gryfinie.

 

  

 

Wyjazd pociągiem do Szczecina korzystanie z komunikacji miejskiej

 

   

 

Przygotowanie posiłków

 

   

 

  

 

 

 

 

  

                      Trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej

Cel zajęć to umożliwienie nabycia oraz podtrzymanie osiągniętych wcześniej umiejętności  i sprawności z zakresu samoobsługi, czynności życia codziennego oraz czynności związanych z aktywnością, kształtowanie nawyku dbania o porządek,  nauka dbania o higienę osobistą, nauka obsługiwania podstawowych urządzeń AGD i RTV, nauka przemieszczania się środkami komunikacji miejskiej, nauka przygotowywania prostych posiłków, wdrażanie do przestrzegania zdrowego i higienicznego stylu życia, nauka obsługi komputera i korzystania z  internetu,  nauka załatwiania prostych spraw w instytucjach użyteczności publicznej, nauka spędzania czasu wolnego.   

  1. Wyjście na cmentarz w Gryfinie : złożenie stroików. Zapalenie zniczy na mogiłach osób których już wśród nas.                    
  1. Wyjazd ZRT do Szczecina

                             Nauka samodzielności w przemieszczaniu się komunikacją PKP

                             Zwiedzanie dworca szczecin Główny

                             Przemieszczanie się ulicami Szczecina

                             Drobne zakupy w centrum handlowym „ Galaxy”

                             Zakończenie wycieczki spożyciem tradycyjnym szczecińskim pasztecikiem z barszczem

 

                   

  

 

  

     

                              Wyjazd ZRT do Szczecina

 

    Uczestnicy ZRT przy PSONI Koło w Gryfinie udali się do Szczecina. Ta ciekawa i pełna atrakcji wyprawa w ramach codziennej rehabilitacji w ZRT służy zdobywaniu nowych umiejętności oraz uczy samodzielności. Realizowany projekt PFRON ,,Samodzielność drogą do sukcesu,, w ramach konkursu 1/ 2021 ,,Sięgamy po sukces,,dofinansowany ze środków PFRON.

 

                  

 

                                   

 

 

 

 

 

 

TRENING UMIĘTNOŚCI SAMOOBSŁUGI ZARADNOŚCI ŻYCIOWEJ  

 

- Zajęcia w przygotowaniu posiłków 

 

    

 

- Spędzanie wolnego czasu

 

  

 

 

ZAJĘCIA REHABILITACYJNE I RUCHOWE - OGÓLNOROZWOJOWE

 

    

 

 

 

HORTITERAPIA 

 

- wyjście do kwiaciarni - pokaz układania bukietów

 

     

 

- podziwianie roślin w Ogrodzie  Przelewicach

 

    

 

- prace na terenie placówki

 

    

 

 

 

 

 

 

HIPOTERAPIA

- Zakończenie zajęć - ognisko

 

 

                                                                            

                                                                                             

                                                                           

          

   Wycieczka nad Morze Bałtyckie

 

 W dniach 13-15 06 2022 roku beneficjenci ZRT w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków PFRON "Samodzielność drogą do sukcesu" wyruszyli na trzydniową wycieczkę nad morze do miejscowości Pobierowo. Nocowaliśmy w ośrodku "Pisz" położonym wśród zieleni, lasów. Ośrodek oferował wygodne pokoje, basen, siłownię, boisko do tenisa ziemnego, siatkówki, salę do wspólnych spotkań, dyskotek jak również miejsce do grilowania. Ponieważ pogoda była w tak zwaną kratkę nie mogliśmy w pełni korzystać z odpoczynku nad morzem. Spacerowaliśmy przez pobliski las słuchając śpiewu ptaków, szumu drzew. Dużą atrakcją było wzburzone morze, szum uderzających fal. Zwiedzaliśmy papugarnię, w której zobaczyliśmy liczne gatunki pięknych kolorowych papug od najmniejszych Lorys po wielkie Ary. Oglądaliśmy ruiny gotyckiego kościoław Trzęsaczu. Powróciliśmy  do domu z niezapomnianymi wrażeniami oraz dobrym nastrojem.

Celem wyjazdu było: integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, nauka spędzania czasu wolnego, a także czasu na zwiedzanie i odpoczynek.

 

 

 

 

Wspomnienia z wycieczki z nad morza

W dniach 11-13  czerwiec beneficjenci Zespołu Rehabilitacyjno-Terapeutycznego w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków PFRON „Bądź aktywny sprawny i zdrowy”, nocowali w ośrodku Wczasowo – Rehabilitacyjnym  „Grażyna” w Międzywodziu.

 

Celem wyjazdu było zintegrowanie osób niepełnosprawnych, rozwijanie samodzielności, aktywności ruchowej, czas na odpoczynek i zwiedzanie.

 

   

                                                                         

  

           “ Bądź aktywny, sprawny i zdrowy”

 

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryfinie od kwietnia 2021 r. kontynuuje realizację projektu „ Bądź aktywny, sprawny i zdrowy” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Projekt przeznaczony jest dla Osób z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym. Stowarzyszenie już od kilku lat umożliwia dorosłym Osobom z niepełnosprawnością intelektualną dzienny pobyt w placówce, dzięki środkom pozyskiwanym w ramach konkursów ogłaszanych przez PFRON. Działania te są w głównej mierze ukierunkowane na przeciwdziałanie wykluczeniu tych osób z życia społecznego oraz na przeciwdziałanie regresowi w ich rozwoju. Dzięki temu nie zostają utracone efekty osiągnięte dzięki wieloletnim oddziaływaniom terapeutycznym. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrzebują takich form wsparcia jak; zajęcia plastyczne, trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej, hortiterapia, zajęcia na basenie, zajęcia rehabilitacyjne i ruchowe prowadzonych w grupie oraz indywidualnych zajęć: z logopedą, z psychologiem oraz  z zakresu hipoterapii, aby móc podtrzymywać i rozwijać swoje umiejętności z zakresu samodzielności. Wiadomo bowiem, że niećwiczone umiejętności z czasem zanikają, a Uczestnicy czują się niepotrzebni i dyskryminowani. Kompleksowe wsparcie Osoby z niepełnosprawnością intelektualną otrzymają dzięki działaniom zaplanowanym w ramach projektu.

 

Nabór beneficjentów trwa do końca kwietnia. Telefon kontaktowy 91 415 2014 lub 693 665 050

           

         

 

 

 

 

 

  

   

 

Projekt „Kierunek Aktywność” realizowany w ramach konkursu 1/2019 

 

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  Koło w Gryfinie informuje, że w dniu 31 marca 2021 r. zakończyło realizację projektu pod nazwą „Bądź aktywny, sprawny i zdrowy”” współfinansowanego ze środków PFRON w ramach  konkursu  1/2019 ogłoszonego na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W czasie trwania projektu od 01.07.2020 r. do 31.03.2021 r. prowadzono formy wsparcia :

- zajęcia plastyczne bez wspomagania

- zajęcia plastyczne ze wspomaganiem

- trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej

- biblioterapia

- hortiterapia

- logopedia

- zajęcia psychologiczne

- zajęcia na basenie

- rehabilitacja ruchowa

- hipoterapia

Zrealizowano dodatkowe formy wsparcia dla osób o zwiększonym deficycie rozwojowym:

- opiekun osoby niepełnosprawnej

- wolontariat

- dowóz

Zaplanowane w projekcie formy wsparcia odbywały się z podziałem na grupy oraz indywidualnie. Dla każdego beneficjenta opracowany został przez kadrę Indywidualny Plan Działania w którym wykazano poziom umiejętności danego beneficjenta. Co pół roku wystawiano opinię o postępach w rehabilitacji przez logopedę, psychologa oraz rehabilitanta. Rehabilitacja osób niepełnosprawnych w placówce to zespół działań, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym udziale tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej, z uwzględnieniem wszystkich rodzajów potrzeb osób niepełnosprawnych w procesie rehabilitacyjnym.

Zakładanym celem w projekcie było usamodzielnienie beneficjentów w najbardziej optymalnym stopniu, wdrażanie  do aktywności fizycznej i umysłowej poprzez prowadzenie szeroko rozumianej ergoterapii.

Zaplanowane działania zostały realizowane zgodnie z harmonogramem.