Kontynuacja projektu " Samodzielność drogą do sukcesu"
Z dniem 1.04.2023 roku wznowiono kontynuację projektu pod nazwą „Samodzielność drogą do sukcesu” w ramach konkursu 1/2021.
W czasie trwania projektu realizowane są zaplanowane formy wsparcia:
- Zajęcia plastyczne bez wspomagania i ze wspomaganiem
- Trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej
- Hortiterapia
- Hipoterapia
- Rehabilitacja ruchowa
- Zajęcia muzyczno – relaksacyjne
- Zajęcia na basenie
- Logopedia
- Psychologia
- Trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej
- Hortiterapia
- Zajęcia plastyczne
Wycieczka ZRT nad morze do Rewala
W dniach 13-15 06 2023 roku beneficjenci ZRT wraz z terapeutami wyruszyli na trzy dniową wycieczkę nad Morze Bałtyckie do miejscowości Rewal w ramach projektu współfinansowanego ze środków PFRON.
Bazą był ośrodek „Bazylak” z dużym zapleczem relaksacyjnym między innymi boiska do piłki nożnej, siatkowej, koszykowej, dmuchany balon do skakania, ogromna hala sportowa, huśtawki, zjeżdżalnie oraz kilka miejsc na ogniska i grill.
Podczas pobytu nad morzem beneficjenci korzystali z pogody jaka im dopisała podczas wypoczynku, dużo czasu spędzali na plaży, oglądali kutry rybackie, zbierali muszelki, budowali żółwia z piasku, wsłuchiwali się w szum fal oraz robili zdjęcia z tarasu widokowego, podziwiali morze i odległy horyzont. Kolejną atrakcją była przejażdżka kolejką wąskotorową z Rewala do Pogorzelicy, oglądanie latarni morskiej w Niechorzu oraz wizyta w motylarni z egzotycznymi gatunkami motyli. Robienie drobnych zakupów pod nadzorem terapeutów– pamiątek na pobliskich straganach.
Celem wycieczki był odpoczynek, relaksacja, szansa na samodzielną egzystencję bez rodziny.
Podczas pobytu w ośrodku „Bazylak” nastąpiła integracja z młodzieżą pełnosprawną z różnych miast Polski. Wycieczka do Rewala pozostawiła miłe wspomnienia, niezapomniane wrażenia oraz dobry nastrój.
Fotogaleria projekt "Samodzielność drogą do sukcesu"
Wyjście do schroniska dla psów.
Wyjazd do kina w Szczecinie.
Wyjście na Wojskowe Targi Służby i Pracy w Gryfinie.
Wyjazd pociągiem do Szczecina korzystanie z komunikacji miejskiej
Przygotowanie posiłków
Trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej
Cel zajęć to umożliwienie nabycia oraz podtrzymanie osiągniętych wcześniej umiejętności i sprawności z zakresu samoobsługi, czynności życia codziennego oraz czynności związanych z aktywnością, kształtowanie nawyku dbania o porządek, nauka dbania o higienę osobistą, nauka obsługiwania podstawowych urządzeń AGD i RTV, nauka przemieszczania się środkami komunikacji miejskiej, nauka przygotowywania prostych posiłków, wdrażanie do przestrzegania zdrowego i higienicznego stylu życia, nauka obsługi komputera i korzystania z internetu, nauka załatwiania prostych spraw w instytucjach użyteczności publicznej, nauka spędzania czasu wolnego.
- Wyjście na cmentarz w Gryfinie : złożenie stroików. Zapalenie zniczy na mogiłach osób których już wśród nas.
- Wyjazd ZRT do Szczecina
Nauka samodzielności w przemieszczaniu się komunikacją PKP
Zwiedzanie dworca szczecin Główny
Przemieszczanie się ulicami Szczecina
Drobne zakupy w centrum handlowym „ Galaxy”
Zakończenie wycieczki spożyciem tradycyjnym szczecińskim pasztecikiem z barszczem
Wyjazd ZRT do Szczecina
Uczestnicy ZRT przy PSONI Koło w Gryfinie udali się do Szczecina. Ta ciekawa i pełna atrakcji wyprawa w ramach codziennej rehabilitacji w ZRT służy zdobywaniu nowych umiejętności oraz uczy samodzielności. Realizowany projekt PFRON ,,Samodzielność drogą do sukcesu,, w ramach konkursu 1/ 2021 ,,Sięgamy po sukces,,dofinansowany ze środków PFRON.
TRENING UMIĘTNOŚCI SAMOOBSŁUGI ZARADNOŚCI ŻYCIOWEJ
- Zajęcia w przygotowaniu posiłków
- Spędzanie wolnego czasu
ZAJĘCIA REHABILITACYJNE I RUCHOWE - OGÓLNOROZWOJOWE
HORTITERAPIA
- wyjście do kwiaciarni - pokaz układania bukietów
- podziwianie roślin w Ogrodzie Przelewicach
- prace na terenie placówki
HIPOTERAPIA
- Zakończenie zajęć - ognisko
Wycieczka nad Morze Bałtyckie
W dniach 13-15 06 2022 roku beneficjenci ZRT w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków PFRON "Samodzielność drogą do sukcesu" wyruszyli na trzydniową wycieczkę nad morze do miejscowości Pobierowo. Nocowaliśmy w ośrodku "Pisz" położonym wśród zieleni, lasów. Ośrodek oferował wygodne pokoje, basen, siłownię, boisko do tenisa ziemnego, siatkówki, salę do wspólnych spotkań, dyskotek jak również miejsce do grilowania. Ponieważ pogoda była w tak zwaną kratkę nie mogliśmy w pełni korzystać z odpoczynku nad morzem. Spacerowaliśmy przez pobliski las słuchając śpiewu ptaków, szumu drzew. Dużą atrakcją było wzburzone morze, szum uderzających fal. Zwiedzaliśmy papugarnię, w której zobaczyliśmy liczne gatunki pięknych kolorowych papug od najmniejszych Lorys po wielkie Ary. Oglądaliśmy ruiny gotyckiego kościoław Trzęsaczu. Powróciliśmy do domu z niezapomnianymi wrażeniami oraz dobrym nastrojem.
Celem wyjazdu było: integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, nauka spędzania czasu wolnego, a także czasu na zwiedzanie i odpoczynek.
Wspomnienia z wycieczki z nad morza
W dniach 11-13 czerwiec beneficjenci Zespołu Rehabilitacyjno-Terapeutycznego w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków PFRON „Bądź aktywny sprawny i zdrowy”, nocowali w ośrodku Wczasowo – Rehabilitacyjnym „Grażyna” w Międzywodziu.
Celem wyjazdu było zintegrowanie osób niepełnosprawnych, rozwijanie samodzielności, aktywności ruchowej, czas na odpoczynek i zwiedzanie.
“ Bądź aktywny, sprawny i zdrowy”
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryfinie od kwietnia 2021 r. kontynuuje realizację projektu „ Bądź aktywny, sprawny i zdrowy” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt przeznaczony jest dla Osób z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym. Stowarzyszenie już od kilku lat umożliwia dorosłym Osobom z niepełnosprawnością intelektualną dzienny pobyt w placówce, dzięki środkom pozyskiwanym w ramach konkursów ogłaszanych przez PFRON. Działania te są w głównej mierze ukierunkowane na przeciwdziałanie wykluczeniu tych osób z życia społecznego oraz na przeciwdziałanie regresowi w ich rozwoju. Dzięki temu nie zostają utracone efekty osiągnięte dzięki wieloletnim oddziaływaniom terapeutycznym. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrzebują takich form wsparcia jak; zajęcia plastyczne, trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej, hortiterapia, zajęcia na basenie, zajęcia rehabilitacyjne i ruchowe prowadzonych w grupie oraz indywidualnych zajęć: z logopedą, z psychologiem oraz z zakresu hipoterapii, aby móc podtrzymywać i rozwijać swoje umiejętności z zakresu samodzielności. Wiadomo bowiem, że niećwiczone umiejętności z czasem zanikają, a Uczestnicy czują się niepotrzebni i dyskryminowani. Kompleksowe wsparcie Osoby z niepełnosprawnością intelektualną otrzymają dzięki działaniom zaplanowanym w ramach projektu.
Nabór beneficjentów trwa do końca kwietnia. Telefon kontaktowy 91 415 2014 lub 693 665 050
Projekt „Kierunek Aktywność” realizowany w ramach konkursu 1/2019
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryfinie informuje, że w dniu 31 marca 2021 r. zakończyło realizację projektu pod nazwą „Bądź aktywny, sprawny i zdrowy”” współfinansowanego ze środków PFRON w ramach konkursu 1/2019 ogłoszonego na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
W czasie trwania projektu od 01.07.2020 r. do 31.03.2021 r. prowadzono formy wsparcia :
- zajęcia plastyczne bez wspomagania
- zajęcia plastyczne ze wspomaganiem
- trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej
- biblioterapia
- hortiterapia
- logopedia
- zajęcia psychologiczne
- zajęcia na basenie
- rehabilitacja ruchowa
- hipoterapia
Zrealizowano dodatkowe formy wsparcia dla osób o zwiększonym deficycie rozwojowym:
- opiekun osoby niepełnosprawnej
- wolontariat
- dowóz
Zaplanowane w projekcie formy wsparcia odbywały się z podziałem na grupy oraz indywidualnie. Dla każdego beneficjenta opracowany został przez kadrę Indywidualny Plan Działania w którym wykazano poziom umiejętności danego beneficjenta. Co pół roku wystawiano opinię o postępach w rehabilitacji przez logopedę, psychologa oraz rehabilitanta. Rehabilitacja osób niepełnosprawnych w placówce to zespół działań, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym udziale tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej, z uwzględnieniem wszystkich rodzajów potrzeb osób niepełnosprawnych w procesie rehabilitacyjnym.
Zakładanym celem w projekcie było usamodzielnienie beneficjentów w najbardziej optymalnym stopniu, wdrażanie do aktywności fizycznej i umysłowej poprzez prowadzenie szeroko rozumianej ergoterapii.
Zaplanowane działania zostały realizowane zgodnie z harmonogramem.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec